Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri 2020

bilgisayar-hizlandirma-2020

Windows 10 getirdiği yeniliklerden dolayı baya kaynak kullanan bir işletim sistemidir. Düşük kaynaklar ile kötü çalışırken bazen yüksek kaynaklarda bile takılmalara donmalara yol açabiliyor.

İşlemci, Ram, Ana kart ve Ekran kartı. Şimdi bunların anlamlarını bilmek
biz bilgisayar kullanıcıları için çok önemlidir. Kısaca bunlara da değinelim. Bilgisayar hızlandırma yöntemlerini uzun uzun anlatıyorum, dinleyin işte.

CPU demek “Merkezi İşlemci Birimi” ama bizler, kısaca işlemci deyip geçiyoruz. İşlemci, bilgisayarın beyni de diyebiliriz. Belirli mantık ve matematik işlemlerini algılayan ve de belirli komutları yorumlayabilen bir birimdir. Bu yorumlamayı “assembly” denilen dille yani makine diliyle anlayarak yapar ve ona göre cevap verir.

RAM ise “Geçici Bellek” tir. Kutu düşünün. Kutu bizim için geçici bellektir.
Eğer kutu küçük ise üç beş eşyadan sonra kutu dolar ve daha fazla eşya yerleştiremeyiz. Sıkıştırıp öyle yerleştiririz ama eşyalar zarar görür.

İçinden bir eşya çıkartıp diğerini yerleştiririz o anlık durumu kurtarabiliriz. Bilgisayar ortamında ise kutu geçici bellektir aslında o an ki durumda bir kaç programı belleğinde tutar.

Bellek dolu olduğu zaman başka bir program çalıştırdığımızda ya
bellek hatası ve ya da donar. Bu sefer bir program kapatır öyle çalıştırsak daha düzgün çalışır.

Ekran kartı bizlerin monitörlerde gördüğü her şeyi bizlere göstermeyi sağlayan yapıdır. Güçlü olması elbette çok iyi olabilir, oyun oynamayı sevenler genelde ekran kartının özelliklerini yüksek tutmaktadırlar. Bilgisayar hızlandırma yöntemlerinden biri de budur.

Anakart Bu yapı aslında donanımların uyumunu ve donanımların arasında ki ilişkiyi sağlar. Bilgisayarımızın temel parçası olan ana kart aynı zamanda kasa içerisine de uygun olmalı ve montajlama doğru yapılmalıdır.

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Hızlandırmaktan kastımız bu kaynak kullanımını azaltmak olacaktır. Windows 10 sizler bilgisayar da hiçbir şey yapmasanız bile arka planda yoğun çalışan hizmetlerden dolayı fan sesinin çok çıktığını duyabilirsiniz.

Bu tek düşük kaynaklı sistemlerin değil bazen yüksek kaynaklı sistemler bile bu sorundan muzdarip oluyor. Şimdi hızlandırma yollarına geçelim, bilgisayar hızlandırma yöntemlerini uygularken sıkıntı yaşarsanız lütfen yorum atın ilgilenelim.

Windows Defenderi kapatma!
Günümüzde ki korsancılar, baya bir gelişmiş durumda ve cidden bu aç gözlü insanlar kişisel bilgileriniz peşinizde. Windows Defender ücretsiz ve güncel bir antivirüs yazılımıdır sizleri çevrim içi dünya da tek koruyan yazılımdır. Ve diğer anti-virüs yazılımlarına göre çok az kaynak kullanır.

Windows Update’i kapatma!
Eğer 1903 güncelleme sürümünden önce kullanıyorsanız evet kapatın. Ama 1903 sürümlerinin hepsinden sonra güncelleme duraklatma özelliği vardır. Yani kaynaklarımızı meşgul etmediği gibi Windows 10′ nun diğer nimetlerinden de faydalanabiliriz.

Ayrıca sisteminizi güncel tutmanız sizin için faydalı ve bilgisayar hızlandırma yöntemi olarak en çok işe yarayan çözümlerden biri de budur.

Gereksiz Hizmetleri kapat!
Bazı hizmetler işimize cidden yaramaz mesela yazıcı kullanmak. Arka planda neden bu hizmet yer kaplasın. Aşağıda bazı gereksiz bulduğumuz hizmetler vardır. İşinize lazım olmayanları kapatabilirsiniz. Bunun için sizlere bir video hazırladık, umarım beğenirsiniz. Bilgisayar hızlandırma konusunda oldukça iyi bir yöntem.

  • Bağlı Kullanıcı Deneyimleri ve Telemetrisi
  • Dokunmatik Klavye ve El Yazısı Paneli Hizmeti
  • İkinci Oturum Açma
  • IP Yardımcısı
  • Yazdırma Biriktiricisi
  • Yazıcı Uzantıları ve Bildirimleri.

Üstte yazmış olduğum hizmetler başlıca gereksiz hizmetlerdir. Bu yüzden bunları kapatmanız sizin için faydalı olacaktır.

Neredeyse bizler için bir çoğu işimize yaramayan arka planda çalışan uygulamalardır. Özellikle oyunlar ile içli dışlı olan kullanıcılar için cidden işlerine yaramayan özelliktir. Denetim Masası / Program Kaldır / Windows Özelliklerini Aç veya Kapat yoluyla bu özellikleri kapatabilirsiniz.

Aşağıda ki resim örneğinde olduğu gibi yapınız. Net Framework 3.5 (.Net 2.0 ve 3.0 içerir.) özelliği Windows 10 Home sürümlerinde kapalıdır. Windows 10 Pro sürümünde ise açıktır ve açık kalsın.

bilgisayar-hizlandirma-2020
Bilgisayar hızlandırma YöntemleriGereksiz hizmetler

#Windows açıldığında başlatılan uygulamaları kapatın.
Bu çok ama çok önemlidir. Çünkü başlangıçta açılan programlar, bilgisayarınız geç açılmasını sağlamak dışında açık kalmaya da devam ettiği için bilgisayarınızın kaynaklarını kullanır ve donmalara bile sebep olur.

Görev Yöneticisi’ inde başlangıç sekmesinde bulunan programların hepsini devre dışı bırakıp kendiniz işinize yaradığınız sonrada açıp kapatabilirsiniz. Bu yöntem bilgisayarı hızlandırma yöntemi olarak iyi bir yoldur.

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri Windows 10

Görsel efektleri kapatın!
Görsel efektler Cpu, GPU ve Ram kaynakları çok kullanır ve tüketir. Bunun nedeni bizlere daha iyi animasyonlar ile bir masaüstü ortamı sunmasıdır. Bunu kapatmak için Denetim masası \ sistem ve güvenlik\ sistem yolundan gelişmiş sistemleri ayarla bölümünü açın.

Oradan da Gelişmiş Sekmesinde bulunan Performans adlı bölümün aşağısında bulunan ayarlar kısmına tıklayın. Bura da Görsel efektler sekmesinin aşağısında bulunan en iyi performansa ayarla seçeneğini tıklayıp tamamı seçin ve hızlandığını hissedin.

Windows 10 tabanlı çalışan bir sürü uygulama var. Bunlar Edge, Store, Fotoğraflar gibi uzarda uzar. Şimdi bunların arka planda çalışmasını kontrol etmeyi sizlere anlatacağım. İlk önce Ayarlar’ ı açın. Başlat + X tuşuna basarak sol alt köşede ayarları da seçebilirsiniz.

Açtıktan sonra Gizlilik bölümünü seçin. Oradan da Uygulama izinlerin en aşağılarında bulunan arka plan uygulamaları sekmesine tıklayın. Ben burada arka planda uygulama çalıştırma seçeneğine tıkladım sizler de bunu yapar yada istediğinizi kapatabilirsiniz.

Pil ayarlarında Yüksek Performans‘ ı seçin. Kaynaklarınız en iyi şekilde kullanmanıza izin verir. Yüksek performans ayarını seçmek bilgisayar hızlandırma yöntemlerinden biridir.

Notebook ve Laptop Kullanıcıları ise pil ayarlarının gelişmiş ayarlar kısmında İntel Hd Graphic, AMD POWERPLAY ve Nvidia tarzında bölümler olabilir bu sekmelerin içinde yüksek performans ve high performance gibi seçenekleri seçip, ekran kartlarının verebileceği en iyi performansları alabilirler.

Bir önce ki yazımız olan “Bilgisayar kasa toplama rehberi“ne gitmek için tıklayın.

Toplam Skor
Oylamak için tıklayın.
[Total: 0 Average: 0]

Tüm Yorumlar