Bilgisayar Donanımı Nedir? PC Toplama 2020

bilgisayar-donanimi-nedir-islemci-alirken

Bilgisayar kasası nedir? – Bilgisayar donanımı
Bilgisayar kasası, bir bilgisayarın olmazsa olmazıdır ve iç donanımların tümünü içerisinde barındırır, çevre birimlerinizi ise kasanın izin verdiği giriş sayısı kadar bu kasaya bağlayabilir ve kullanabilirsiniz.

Ekran kartı nedir? – Bilgisayar donanımı
Monitöre görüntüyü aktaran donanıma ekran kartı denilmektedir. Ekran kartı ne kadar güçlü olursa monitörde gördüğünüz grafikler bir o kadar kaliteli olmaktadır.

Video oyunlarını ve görsel çekimleri de ekran kartı yardımı ile monitörde görebiliyorsunuz. Ayrıca ekran kartlarının ısınma problemi kronik olduğu için aşağıda size bir ipucu bırakmak istedik. Bir ekran kartının mimarisi ne kadar küçük sayılardaysa o kadar az ısınmaktadır.

Bilgisayar donanımları bir araya geldiği zaman çalışabilen ve bir cihaz içerisinde oluşturulan parçalarla toplama bilgisayar elde edilir. Aslında tüm bilgisayarlar toplama bilgisayar olarak geçse de donanımları birleştiren bir marka olduğunda insanların düşüncesi de bu yönde değişiyor.

Bilgisayar donanımı nedir? Çevre donanımları nedir?

Bilgisayarınızın kasa içerisinde bulunan donanımlarına iç donanım adı verilmektedir. Bu donanımların birleşmesi ile bilgisayar oluşmaktadır. Bilgisayar donanımı ve bilgisayarı oluşturan iç donanımlar aşağıdaki listede mevcuttur;

 • Bilgisayar Kasası
 • Ekran Kartı
 • İşlemci
 • Anakart
 • Güç Kaynağı
 • Ram (Fiziksel bellek)
 • Harddisk veya SSD (Bellek)
bilgisayar-donanimi-nedir-islemci-alirken
Bilgisayar donanımı nedir?

Yukarı da listelemiş olduğumuz parçaların birinin eksik olması durumunda bilgisayar tam anlamıyla çalışmayacak ve performans gösteremeyecektir. Bu bilgisayar donanımı bileşenleri bilgisayarı oluşturan 6 ana iç donanımdır.

Bilgisayar kasası nedir? – Bilgisayar donanımı
Bilgisayar kasası
, bir bilgisayarın olmazsa olmazıdır ve iç donanımların tümünü içerisinde barındırır, çevre birimlerinizi ise kasanın izin verdiği giriş sayısı kadar bu kasaya bağlayabilir ve kullanabilirsiniz.

Ekran kartı nedir?Bilgisayar donanımı
Monitöre görüntüyü aktaran donanıma ekran kartı denilmektedir. Ekran kartı ne kadar güçlü olursa monitörde gördüğünüz grafikler bir o kadar kaliteli olmaktadır.

Video oyunlarını ve görsel çekimleri de ekran kartı yardımı ile monitörde görebiliyorsunuz. Ayrıca ekran kartlarının ısınma problemi kronik olduğu için aşağıda size bir ipucu bırakmak istedik. Bir ekran kartının mimarisi ne kadar küçük sayılardaysa o kadar az ısınmaktadır.

Örneğin 14 NM mimariye sahip bir ekran kartı 12 NM mimarili bir ekran kartından daha fazla ısınacaktır. Bunun sebebi ise tel ve pinlerin birbirlerine 14 mimarili ekran kartında daha uzak olmasıdır.

Yakın zamanda 7 mimarili ekran kartları çıkaracağını belirten AMD Ekran kartları bu konuda biraz daha önde. Sizlere tavsiyemiz toplama bilgisayar oluşturacağınız zaman ekran kartının öncelikle toplam belleğine bakmak yerine 192 – 256 bit olmasına ve mimarisine dikkat etmenizdir.

İşlemci nedir? En iyi fiyat performans işlemci 2020

İşlemci, bir bilgisayarın işlemlerini yürüttüğü ve komutların alındığı bilgisayarın temel donanımlardan biridir. İşlemci gücü ne kadar yüksekse yapacağınız işlem sayısı bir o kadar artmakla birlikte işlemci ghzsi ile orantılı olarak işlemleri hızlı şekilde yapabilirsiniz.

İşlemci denildiği zaman ilk akla gelen marka İntel olmasıyla birlikte fiyatıyla da AMD işlemcilerinden daha üst segmenttedir. En iyi fiyat performans işlemci 2020 yılına AMD ile damga vurmaktadır. Satın almak istiyorsanız ilk tercihiniz AMD Ryzen serisi olmalıdır.

En iyi fiyat performans işlemci
En iyi fiyat performans işlemci 2020

2020 Yılının en iyi fiyat performans işlemcisi bize göre AMD Ryzen 5 2600X Six-Core Processor olmaktadır. Hem fiyatıyla hem de gösterdiği performans ile satış rekorları kırmakta ve orta segmentli bir oyun bilgisayarı toplarken çoğu oyuncunun ilk tercihi olmaktadır.

Bilgisayar Donanımı Nedir? PC Toplama 2020 1
Donanım nedir?En iyi fiyat performans işlemcisi 2020bilgisayar donanımıİşlemci Ekran kartı

Fiyat etiketiyle ve karşılaştırıldığı İntel i5 8600K’dan en az her alanda 2 kat daha iyi olması ile herkesin tercihi olmaktadır. Hem fiyatıyla hem de performansıyla AMD Ryzen 5 2600X fazlasıyla önde gitmektedir.

Aynı zamanda AMD Ryzen 5 2600x modelinin versusunu aşağıda ki görselde belirttik. Gördüğünüz gibi özellikle blockchain üretiminde; yani maden kazma işinde %134 oranla daha iyi olduğu da görünmektedir.

Bu doğrultu da bizim sizlere tavsiyemiz en iyi fiyat performans işlemcisini arıyorsanız AMD’e yönelmenizdir. İntel’e kötü demiyoruz fakat fiyat konusunda AMD işlemcilerini çok daha uygun sunduğu için ve Türkiye ‘de ki dolar kurunun da hızlı artışı sebebi ile İntel kullanıcılarını üzsek de AMD işlemcilerine yönelmek zorunda kalıyoruz.

Anakart nedir?Bilgisayar donanımı
Bilgisayardaki donanımların birleştirildiği ve tüm elektrik akımının geçtiği donanıma anakart denmektedir. Anakartınızın desteklediği MHZ (Hız) ve sokete bağlı olarak anakartınızın desteklediği donanımları da bu bağlamda kullanabilirsiniz, anakart nedir sorunuzun cevabını verdik.

Ram (Fiziksel bellek) nedir?Bilgisayar donanımı
Ram, yani fiziksel bellek bir bilgisayarın çalışmasını sağlayan ve işlemciye aktarılacak olan işlemlerin buradan geçerek süzülüp işlemin çalışabilecek hâle gelmesini sağlayan donanımdır.

Bellek miktarı ne kadar fazlaysa o kadar işlem yapılabilirsiniz. Bellek miktarının boyutundan ziyade diğer önemli olan ölçek ise yine MHZ olmaktadır, bir ram’in hızı ne kadar yüksekse işlemciye işlemleri bir o kadar hızlı iletmektedir.

Bilgisayar çevre donanımı nedir? Çevre Donanım Birimleri

Bilgisayar çevre donanımı; bir bilgisayarın çevresinde bulunan ve bilgisayarın özelliklerinden faydalanmanızı ve bilgisayarınızı kontrol etmenize yarayan aletlere denilmektedir. Aşağıda yapmış olduğumuz liste ise çevre donanım birimleridir;

 • Klavye – Yazı yazmanızı sağlar
 • Fare – İmleç kontrolü ve yönlendirme
 • Hoparlör ve kulaklık – Ses duyma
 • Mikrofon – Sesinizi kaydetme ve karşıya iletme
 • Kamera – Canlı veya kayıt ile çevrenizdekileri bilgisayara aktarma
 • Flash Bellek – Belgelerinizi ve dosyalarınızı taşınabilir bellekte depolama aracı

Çevre donanım birimleri olarak adlandırılan ve yukarıda listelemiş olduğumuz donanımlar temel olarak kullanılmakta ve sürekli güncellenebilir ve değiştirilebilirdir. En temel çevre donanım birimi ise klavye ve faredir.

Klavye ve fare olmadan bir bilgisayarı kontrol edemeyeceğiniz gibi, bilgisayarınız bir dizüstü bilgisayar değilse imleci hareket ettiremez ve işlem yapamazsınız.

Dizüstü bir bilgisayara ek olarak bir mouse (fare) takmadan touchpad yardımı ile (klavyenin altında bulunan ve dokunmatik olarak parmağınızla yön verebileceğiniz kısım) kullanabiliyorsunuz.

Mikrofon, kamera ve taşınabilir flash bellek satın almak zorunda değilsiniz. Önceliğiniz bilgisayarın temel çevre birimi ihtiyaçlarıdır. Klavye ve fare satın aldıktan sonra diğer araç ve gereçlere yönelebilirsiniz.

Bilgisayar nasıl toplanır? – PC Toplama Sihirbazı

Toplama bilgisayar toplamak her ne kadar zor görünse de aslında bir PC Toplama sihirbazına bile gerek kalmadan kendiniz toplayabilirsiniz. Bizim topladığımız bir sistem olan ve içerisinde AMD RX 570X Ekran kartı ile Ryzen 5 2600X işlemci bulunan yazımıza ulaşabilirsiniz.

Öncelikle bilgisayar toplarken ilk neye bakılır? Sorusuna bir cevap verelim, en önceliğimiz anakart olmalıdır. Bilgisayar donanımı denildiği zaman akla gelen ilk iç donanım anakart olmasının sebebi ise donanım inşaamızın temeli olarak görebilirsiniz.

Bir anakart hem kasaya uyumlu olmalıdır hem de diğer parçalarımıza. Peki örnek verecek olursak bir ekran kartının anakarta uyumluluğunu nasıl anlarız? Soketle işlemci aynı olmalıdır, anakartın uyum sağlamadığı ekran kartı yok denecek kadar az denilebilir, bir anakartta PCI-E 16X slotu olması durumunda uyumlu diyebiliriz.


Bilgisayar nasıl toplanır? PC Toplama Sihirbazı
Bilgisayar nasıl toplanır?- PC Toplama sihirbazı

Bilgisayar toplarken bakacağımız diğer donanımlardan biri ise ekran kartı olmalıdır. Oyunlarda ne kadar performans almak istediğinizi tam olarak olmasa da bu donanım ile belirlemektesiniz.

Eğer oyunlarda yüksek performans gösteren ekran kartı istiyorsanız iyi bir parayı gözden çıkarmanız gerekmektedir. Aynı zamanda ekran kartını satın aldığınız mağaza da bu durumda çok önem arz etmektedir. Bazı mağazalar ekran kartını tamir edip geri satabilmektedirler.

Bakacağımız diğer bilgisayar donanımı ise ram ve hafızadan oluşmaktadır. Yukarı da yazdığımız gibi bir fiziksel belleğin MHZ’si ne kadar yüksek olursa o kadar hızlı işlem yapabileceğinizi belirtmiştik.

Windows 10 ile çalışabilen en iyi fiziksel bellek miktarının 8 GB olduğunu da belirtelim. Ram satın alırken bakmanız gereken ilk özellik en az 2133 MHZ ve 8 GB Ram olması gerektiğini de belirtelim.

Bilgisayar donanımına pek yatkın değilseniz bu konuda bizden yardım alabilirsiniz, yorum kısmına bırakacağınız sorularınızı en hızlı şekilde cevaplayabiliriz.

Toplam Skor
Oylamak için tıklayın.
[Total: 0 Average: 0]

Tüm Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir