Bilgisayar Açılış Hızlandırma – Bilgisayar Yavaş!

Bilgisayar Açılış Hızlandırma - Bilgisayar Yavaş! 1

Bilgisayar yavaş açılıyorsa buyrun okuyun. Bilgisayarım neden yavaş açılıyor? Bilgisayarımın açılış süresi çok uzadı. Bilgisayarımın açılış süresini azaltmak istiyorum. Bilgisayarın açılış hızını arttırmak. Tüm bunların yanıtı bu makalede gizli. Bilgisayar yavaş açılıyorsa buyrun okuyun.

10. Bilgisayar Açılış Hızlandırma

Acilisi hizlandirma bios Bilgisayarınızın Açılışını Yavaşlatan Nedenlerden Kurtulmanın 10 Yolu
Bios ayarları

Bilgisayarınız biosuna erişip Boot ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Resimdeki gibi ayarlar içerebilir. First Boot Device‘i CD/DVD/Blu-Ray ROM olarak değiştirin. Second & Third Boot Device‘i Hard Disk olarak değiştirin.

Bios’a erişmek için bilgisayarınız açılırken klavyeden “Del”, “F9″, “F2″ tuşlarından herbirini deneyerek basılı tutmalısınız. Birinde Bios’a gireceksiniz. Bilgisayar yavaşlığı çalışan programlardan dolayı olabilir.

9. Bilgisayarınızın Açılışında Çalışan Programları Temizleyin

Acilisi hizlandirma msconfig Bilgisayarınızın Açılışını Yavaşlatan Nedenlerden Kurtulmanın 10 Yolu
Görev yöneticisi

Bilgisayarınız açık iken, [Windows logo tuşu]+R tuşlarına aynı anda basarak Çalıştır penceresini açın ve içerisine aşağıdaki terimi yazıp [Enter] a basın:

msconfig

Sistem Yapılandırması’nı çalıştırın. Başlatma sekmesine gelin. Burada ne anlama geldiğini bilmediğiniz programların önündeki işaretleri kaldırın. Hangi programların gerekip gerekmediğini öğrenmek için tıklayın (İngilizce sayfadır). Daha sonra Tamam‘a tıklayın ve çıkan uyarıya Evet deyip bilgisayarınızı yeniden başlatın. Soluto programını da alternatif olarak kullanabilirsiniz. Bilgisayar yavaşlığını giderebilecek bir yoldur.

8. Açılışta Çalışan Programlara Gecikme Süresi Ekleyin veya İptal Edin

Acilisi hizlandirma servisler Bilgisayarınızın Açılışını Yavaşlatan Nedenlerden Kurtulmanın 10 Yolu
Gereksiz hizmetler – Bilgisayar yavaş

Windows servislerini görüntülemek için aşağıdaki komutu Çalıştır penceresine girebilirsiniz:

services.msc

Servisleri devre dışı bırakmak için ise yukarıdaki komut yerine msconfig komutunu kullanabilirsiniz. Sistem Yapılandırması penceresinde Hizmetler sekmesine tıklayarak iptal etmek istediğiniz servislerin listesine ulaşabilirsiniz.

Neleri iptal etmek istediğinizi bilmiyorsanız bu kılavuz (İngilizce) size yardımcı olacaktır. Açılışta çalışan programlara gecikme süresi ekleme işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek için tıklayın (İngilizce). Bilgisayar açılış hızlandır yöntemlerimizden bir diğeri ise budur.

7. Boot Menüsü Zaman Aşımı Sürelerini Değiştirin Bilgisayar Açılış Hızlandır

Acilisi hizlandirma boot menu Bilgisayarınızın Açılışını Yavaşlatan Nedenlerden Kurtulmanın 10 Yolu
Boot menüsü

Eğer bilgisayarınızın birden fazla işletim sistemi kullanıyorsanız, açılışta standart olarak 30 saniye bekleme süresi vardır. Bu süreyi kısaltarak bilgisayarınızın açılışını hızlandırabilirsiniz. Çalıştır penceresine msconfig komutu yazarak yine

Sistem Yapılandırmasına erişin ve Önyükleme sekmesinde “Zaman Aşımı” yazan yerdeki süreyi kısaltın (saniye cinsinden). Tamam diyerek pencereyi kapatın.

6. Kullanmadığınız Donanım(lar)ı Devre Dışı Bırakın

Acilisi hizlandirma donanim Bilgisayarınızın Açılışını Yavaşlatan Nedenlerden Kurtulmanın 10 Yolu
Aygıt yöneticisi

Bluetooth, Wireless, Kızılötesi vb. gibi donanımlar arasında kullanmadıklarınız olabilir. Bunlar bilgisayar açılırken hazır hale getirilir ve açılış süresini uzatır. Kullanmadığınız donanımları devre dışı bırakarak bilgisayarınızın açılışını hızlandırabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için Başlat‘a Aygıt Yöneticisi yazıp, bu programa tıklamanız yeterlidir.

5. Antivirüs Programınızı Güncel Tutun

Acilisi hizlandirma antivirus Bilgisayarınızın Açılışını Yavaşlatan Nedenlerden Kurtulmanın 10 Yolu
Antivirüs yöneticisi

Antivirüs programınız eskirse, bilgisayarınıza bulaşan yeni virüsleri göremez ve bu virüsler bilgisayarınızı baştan aşağı yavaşlatır. Antivirüs programlarınız normalde otomatik güncellenmektedir. Sizlere ücretsiz alternatiflerden AVG Free Antivirus ile Avira Antivir Free Antivirus‘u öneriyoruz.

4. Kullanmadığınız Yazı Tiplerini Silin

Acilisi hizlandirma yazi tipi Bilgisayarınızın Açılışını Yavaşlatan Nedenlerden Kurtulmanın 10 Yolu
Yazı tipleri

Windows açılışta tüm yazı tiplerini önyükleme yapar, bu yüzden açılış süresi çok az da olsa uzar. Bu durumdan kurtulmak için Başlat‘a Yazı Tipleri yazıp aratarak çıkan Yazı Tipleri penceresinden kullanmadığınız tüm yazı tiplerini silin.

3. Sistem Belleğinizi Yükseltin

Acilisi hizlandirma bellek Bilgisayarınızın Açılışını Yavaşlatan Nedenlerden Kurtulmanın 10 Yolu
Sistem belleği – Ram
Bilgisayar Açılış Hızlandırma - Bilgisayar Yavaş! 2
Bilgisayar Yavaş – Bilgisayar Hızlandırma

Daha fazla bellek daha yüksek önyükleme kapasitesi demektir. Bilgisayarınızın genel anlamda hızlanmasını sağlar. Bu yüzden sistem belleğiniz 2 GB’dan düşük ise en az 3 GB’a yükseltmenizi öneriyoruz.

2. Bilgisayarınıza Sabit IP Adresi Verin

Acilisi hizlandirma ip adress Bilgisayarınızın Açılışını Yavaşlatan Nedenlerden Kurtulmanın 10 Yolu
İP Adresi yazma yeri

Bilgisayarınız internete bağlıysa, her açıldığında sistem yeni bir IP bulup sisteme kaydeder. Bu işlem her bilgisayar açılışında tekrarlanır ve oldukça zaman öldürmektedir. Sabit IP vererek bu durumdan kurtulabilirsiniz. Nasıl yapıldığını öğrenmek için tıklayın.

1. SSD Sabit Diski Kullanın

Acilisi hizlandirma ssd disk Bilgisayarınızın Açılışını Yavaşlatan Nedenlerden Kurtulmanın 10 Yolu
SSD sabit disk

Bilgisayar açılışını hızlandırmanın en etkili ve pahalı yollarından biri ise SSD sabit disk kullanımına geçiş yapmaktır. Bilgisayardaki tüm işlevlerin yanıt verme süreli önemli ölçüde azalacaktır.

Ayrıca LoL RP hilesi isimli makaleye gitmek için tıklayın.

Toplam Skor
Oylamak için tıklayın.
[Total: 0 Average: 0]
Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
92
Kategori:
Teknoloji

Tüm Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir